Katarina Bjärvall, 660401-1301 www.katarinabjarvall.se
Bokbindarvägen 80, 129 34 Hägersten,
tel 08-30 51 81, 073-646 79 96

________________________________________________________

ARBETSERFARENHET

Frilansjournalist – enstaka uppdrag från 1988, heltid från mars 1998 och pågående
Artiklar, reportage och krönikor för bl a Pedagogiska Magasinet, Chef & Ledarskap, Lära, Alfa, Skolporten, Dagens Nyheter, Ordfront Magasin, Nationalencyklopedins årsbok, Ungdomsstyrelsen, Forskningsrådet för arbetsliv och socialvetenskap, Folkhälsoinstitutet, Sydsvenskan.

Författare – från 2001 och pågående
Sakprosa:
”Yes! Därför köper vi det vi inte behöver” (Ordfront 2015)
“Var är du? Människan och mobilen” (Ordfront 2011)
“De livsviktiga. Berättelser om lärare” (Lärarförbundets förlag 2007)
“Vill ha mer. Om barn, tid och konsumtion” (Ordfront 2005)
”En gravad hund. Det svenska språket i en mångkulturell vardag” (Carlssons 2001)
Roman:
“Under tiden” (Ordfront 2008)

Reporter, översättare och redigerare – jan 1993-mars 1998 (med avbrott för föräldraledighet)
Nyhetsbyrån AP, Stockholm

Översättare – aug 1991–dec 1992
Datakonsultföretaget WM-data, Stockholm

Reporter – somrarna 1989 och 1990
Sydsvenska Dagbladet, Malmö

Lektör, växeltelefonist m m – jan 1987–dec 1989, deltid
Bokförlaget Wahlström & Widstrand, Stockholm

Lagerarbetare, diskare m m – somrarna 1980–1984
Svenska naturskyddsföreningen, restaurang Kroppkakan på Öland

________________________________________________________

UTBILDNING

Statsvetenskap, Stockholm, 30 poäng, sept 1993–april 1994

Lärare i svenska för invandrare, Stockholm, 4 poäng, sept–okt 1993

Journalisthögskolan, Stockholm, 80 poäng jan 1988–dec 1989

Samhällsvetenskaplig gymnasielinje, Rudbecksskolan, Sollentuna, aug 1982–juni 1986

Utbytesstudent vid high school i USA, aug 1983–juni 1984

________________________________________________________

ÖVRIGT

Ledamot av styrelsen för fackbokssektionen Minerva inom Sveriges Författarförbund, mars 2009—pågående

Ekonomiansvarig styrelsen för bostadsrättföreningen Bokbindaren, april 2011-april 2012

Ledamot av styrelsen för Mälardalens frilansklubb inom Svenska Journalistförbundet, mars 2002–mars 2006

Mammaledig sept 2002–jan 2004, maj 1996–sept 1997

Regelbundna reportageresor 1988–1994